Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Що треба знати, щоб проголосувати?
Якщо вам 31 березня 2019 року буде як мінімум 18 років, то сміливо йдіть на виборчу дільницю за виборчою адресою.
Перед виборами органи держреєстру складають списки виборців. У них потрапляють усі повнолітні громадяни України, які мають право голосу.
Не пізніше, ніж за п'ять днів до дня виборів на вашу адресу за місцем реєстрації прийде спеціальне запрошення. У ньому будуть зазначені час і місце проведення голосування.
Не мають права голосу ті українці, яких суд визнав недієздатними у зв'язку з психічним розладом. Це стосується і голосування в межах країни, і за кордоном.
Хочу перевірити, чи є я у списку виборців. Як це зробити?
Зробити це можна двома способами.
Якщо вас у списку немає – потрібен час, щоб це виправити. Тому перевірити це треба не пізніше, ніж за п'ять днів до дня виборів.
Що робити, якщо вас немає у списку виборців?
Треба звернутись у відділ ведення державного реєстру виборців (адреси можна знайти за посиланням) і написати там відповідну заяву.
Важливо: заява може бути подана не пізніше, ніж за п'ять днів до дня виборів. На президентських виборах 2019 року дедлайн буде 25 березня для першого туру.
Також, відповідно до статті 274 Кодексу адміністративного судочинства, ви маєте право звернутися до суду, якщо вас немає у списку виборців.
Позовні заяви можуть бути подані не пізніше дводенного строку до дня голосування. А якщо позовна заява надійшла ЗА 2 дні до дня голосування – то розяглядається судом невідкладно.
Рішення суду виконується негайно.
Які документи треба брати з собою на дільницю?
Один із документів, що підтверджує громадянство України:
Як проголосувати без прописки, тобто якщо не маєш зареєстрованого місця проживання?
У такому випадку є три опції, щоб визначити свою виборчу адресу:
А чи можна змінити виборчу дільницю?
Так, є два способи.
Перший – постійна зміна виборчої адреси разом зі зміною прописки.
Другий – тимчасова зміна місця голосування без зміни виборчої адреси. Тоді вас включать до списку виборців лише один раз на відповідній дільниці.
Якщо, наприклад, вам треба буде проголосувати не за місцем прописки і у першому, і у другому турі президентських виборів, вам доведеться двічі тимчасово змінювати місце голосування. Далі розповідаємо як.
Як проголосувати в іншому місті України, не за місцем реєстрації?
Змінити тимчасове місце голосування в межах країни дозволяє закон "Про державний реєстр виборців". Водночас його сьома стаття уточнює, що звернення виборця має бути "мотивованим".
Не пізніше, ніж за п'ять днів до дня голосування ви маєте особисто подати заяву про тимчасову зміну місця голосування у відповідний орган ведення Державного реєстру виборців із зазначенням дільниці чи адреси, за якою бажаєте проголосувати.
Разом із подачею заяви треба буде пред'явити паспорт, а також документи, які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця голосування без зміни виборчої адреси.
Підійде довідка з місця роботи, довідка з місця навчання, документ, який підтверджує право власності або оренди на житло, яке знаходиться за місцем, де виборець хоче проголосувати, довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Якщо ви подорожуєте – показуйте проїзні документи, путівку в санаторій тощо.
У Держреєстрі виборців підкреслюють, що перелік документів не є вичерпним. Ширший список документів є також на сайті Міністерства юстиції.
Як проголосувати переселенцям із Донбасу та Криму?
Для них у вересні 2018 року ЦВК спростила процедуру голосування.
Тепер переселенці, виборча адреса яких – в ОРДЛО чи окупованому Криму, можуть голосувати без документів, що підтверджують необхідність тимчасової зміни місця їхнього голосування.
Не пізніше, ніж за п'ять днів до дня голосування їм достатньо взяти паспорт і з ним піти у будь-який відділ ведення держреєстру виборців на підконтрольній Україні території. Там треба написати заяву з проханням тимчасово змінити місце голосування.
31 березня буду за кордоном. Як мені проголосувати?
Тим громадянам України, які перебуватимуть за кордоном нетривалий період і хочуть проголосувати на виборах президента, треба особисто подати в Держреєстр виборців за місцем реєстрації заяву про тимчасову зміну місця голосування.
У ній треба вказати країну і дільницю, де ви будете голосувати. Тоді вас включать до списку виборців на відповідній закордонній виборчій дільниці.
Документ треба подати до 25 березня 2019 року.
Треба знати: ці заяви не приймаються закордонними українськими дипустановами або дільничними виборчими комісіями закордонних виборчих дільниць.
Щоб проголосувати за межами України, необхідно:
Як потрапити до списку виборців українцям, які постійно або тимчасово проживають за кордоном?
Автоматично до списків виборців на закордонних дільницях потрапляють повнолітні українці, які стали на консульський облік і які за своєю виборчою адресою відносяться до цієї закордонної виборчої дільниці.
Якщо ви не стоїте на обліку, треба звернутись із заявою про зміну виборчої адреси до закордонної дипломатичної установи за місцем свого проживання чи перебування.
До заяви додається копія документа, який посвідчує особу і підтверджує громадянство виборця – закордонний, дипломатичний чи службовий паспорт або тимчасове посвідчення громадянина України.
Заяву передадуть у відділ ведення реєстру при Міністерстві закордонних справ, і ви зможете проголосувати за кордоном.
Важливо: це все треба зробити до 25 березня 2019 року і лише особисто, використати для відправки пошту, факс чи e-mail не можна.
Як голосувати українцям у Росії?
Ніяк. П'ять дільниць для голосування – у Москві, Санкт-Петербурзі, Ростові-на-Дону, Єкатеринбурзі та Новосибірську – закриті. Їх перенесли до посольств України в Грузії, Казахстані та Фінляндії.
Адм. позов про уточнення попереднього списку виборців Жовтневий суд
Жовтневий районний суд м.Харкова
вул. Полтавський Шлях, 45,
м. Харків, 61052
Позивач: _____________________________
______________________________
проживаю за адресою:
______________________________
ідентифікаційний номер:
_______________________________
тел.:___________________________
e-mail:___________________________
Відповідач: Дільнична виборча комісія №______
Територіального виборчого округу
№____________________________
адреса:________________________
______________________________
тел.:___________________________
e-mail:_________________________
Третя особа : Відділ ведення державного реєстру
виборців Адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради
вул. Полтавський Шлях, 11, м. Харків
тел..: (057) 712-31-72, 712-43-47,
712-50-67
е-пошта: ________________________
Адміністративний позов
про уточнення попереднього списку виборців
«______»__________2019 року, я, _______ (П.І.Б.)_______________, маючи намір реалізувати своє виборче право на виборах Президента України 21 квітня 2019 року, звернувся до дільничної виборчої комісії №_________Територіального виборчого округу №_______ для перевірки моєї наявності у попередньому списку виборців. Оскільки я відсутній (ня) в попередньому списку виборців, такі дії відповідача порушують мої Конституційні права виборця, адже згідно зі статтею 70 Конституції України право голосу на виборах і референдумах мають громадяни України, які досягли на день їх проведення 18 років.
При цьому, мій батько, Іванов Іван Іванович, який зареєстрований за моєю адресою житла (61000, м. Харків, вул. Китаєнко, буд. №3, кв. 18), включений у згаданий список виборців і отримав іменне запрошення.
Відповідно до частини 11 статті 36 Закону України «Про вибори Президента» (далі - Закон) Адміністративний позов про уточнення списку виборців може бути поданий до суду у порядку і строки, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України. Суд при розгляді даного адміністративного позову звертається до відповідного органу ведення Державного реєстру виборців (далі - Реєстр) із запитом щодо уточнення відомостей про виборця. Рішення суду про внесення змін до списку виборців виконуються негайно.
Згідно із частиною 1 статті 2 Закону право голосу на виборах Президента України мають громадяни України, яким на день виборів виповнилося вісімнадцять років.
Підставою реалізації виборцем свого права голосу на виборах Президента України є його включення до списку виборців на виборчій дільниці.
Відповідно до частин 5-6 статті 34 Закону,уточнені списки виборців виготовляються відповідно до Закону України "Про Державний реєстр виборців" у двох примірниках відповідно до вимог статті 31 цього Закону та містять графу для підписів виборців за отримання виборчих бюлетенів. Один примірник уточненого списку виборців на паперовому носії передається відповідній дільничній виборчій комісії в порядку, передбаченому статтею 31 цього Закону, не пізніш як за два дні до дня голосування. Другий примірник уточненого списку виборців зберігається в органі ведення Державного реєстру виборців"
Відповідно до статті 274 Кодексу адміністративного судочинства України право звернутися з адміністративним позовом про уточнення списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, має кожен, хто має право голосу на відповідних виборах. Адміністративні справи щодо уточнення списку виборців розглядає місцевий загальний суд як адміністративний суд за місцезнаходженням відповідної комісії. Позовна заява про уточнення списку виборців подається до адміністративного суду без сплати судового збору. Позовну заяву може бути подано не пізніш як за 2 дні до дня голосування. Суд вирішує адміністративні справи щодо уточнення списку виборців у дводенний строк після надходження позовної заяви, але не пізніше ніж за 2 дні до дня голосування, а якщо позовна заява надійшла за 2 дні до дня голосування, - невідкладно.
На підставі викладеного, керуючись статтею 70 Конституції України, Законом України «Про вибори Президента», статтями 5, 8, 9, 11, 274 Кодексу адміністративного судочинства України, –
П Р О Ш У С У Д :
Додатки:
“____” _______ 2019 року Підпис Прізвище, ініціали
Примітка. Виділений жовтим кольором текст треба замінити на свій.
Адміністративний позов
про включення до списку виборців
Жовтневий районний суд м.Харкова
вул. Полтавський Шлях, 45,
м. Харків, 61052
Позивач: _____________________________
______________________________
проживаю за адресою:
______________________________
ідентифікаційний номер:
_______________________________
тел.:___________________________
e-mail:___________________________
Відповідач: Дільнична виборча комісія №______
Територіального виборчого округу
№____________________________
адреса:________________________
______________________________
тел.:___________________________
e-mail:_________________________
Адміністративний позов
про включення до списку виборців
З «____» _________ року я постійно проживаю за адресою:______________________________________________________________, є громадянином (кою)України та на день голосування на виборах Президента України мені виповнилось вісімнадцять років. Ознайомившись із списком виборців на дільничній виборчій комісії №______ територіального виборчого округу №_______, я з’ясував (ла), що у списках виборців, відомості про мене відсутні, що стало причиною звернення до суду з позовом про вирішення зазначеного питання.
Відповідно до ч.4 ст.27 Закону України «Про державний реєстр виборців» до попереднього списку виборців на виборчій дільниці включаються громадяни України, яким виповнилося або на день голосування на виборах чи референдумі виповниться 18 років і які мають право голосу та які відносяться до цієї виборчої дільниці відповідно до відомостей Реєстру.
Згідно із довідкою дільничної виборчої комісії №________ територіального виборчого округу № _______, що у м. Харкові, я до списку виборців цієї дільничної комісії не внесений (на).
Невключення мене у список виборців призведе до позбавлення права голосу на виборах.
Вважаю, що у цьому випадку є усі підстави для внесення мене у списки виборців для голосування на виборах Президента України, 21 квітня 2019 року на дільничній виборчій комісії №___________ територіального виборчого округу № ____________ , так як я є громадянином України, за віком маю право голосу та місце реєстрації.
Відповідно до ч.3 ст.274 КАС України позовна заява щодо уточнення списків виборців подається до адміністративного суду без сплати судового збору.
Враховуючи викладене, та керуючись ст. 274 КАС України, Законами України "Про вибори Президента України", "Про Державний реєстр виборців"»-,
П Р О Ш У С У Д:
Включити мене до списку виборців дільничної виборчої комісії № ________ територіального виборчого округу № _________ для голосування на виборах Президента України які відбудуться 21 квітня 2019 року.
Додатки:
“____” _______ 2019 року ________________ ______________ Підпис Прізвище, ініціали